Wraz z rozwojem technologii ludzkość coraz głębiej sięga w obszary cyfrowe tworząc różne przeróżne aktywności i interakcje. Postęp ten niesie za sobą również nowe zagrożenia. Jednym z nich jest właśnie współczesne niewolnictwo w cyberprzestrzeni. Mimo, iż pojęcie niewolnictwa wydaje nam się zjawiskiem bardzo odległym w dzisiejszych czasach i erze cyfrowej nabiera ono zupełnie nowego znaczenia.
Współczesne niewolnictwo w cyberprzestrzeni odnosi się do sytuacji, kiedy ludzie są wykorzystywani w celu uzyskania korzyści przez podmioty z obszaru Internetu. Zjawisko to może obejmować przeróżne formy aktywności: przymusowe prace, handel ludźmi, wyzysk seksualny oraz kradzież tożsamości.
Areną dla współczesnego niewolnictwa stały się wirtualne platformy pracy. Jest to przestrzeń, gdzie ludzie bardzo często padają ofiarami współczesnego niewolnictwa. Są oni zmuszani do wykonywania pracy bez odpowiedniego wynagrodzenia. Przykładem mogą być, np. fałszywe oferty pracy online lub nielegalne formy zatrudnienia oparte na cyberpracy.
Internet jest również przestrzenią, gdzie niebezpiecznie rozwija się zjawisko handlem ludźmi. Z przestrzenią online wiąże się przemoc seksualna, praca przymusowa oraz inne formy ludzkiego wyzysku. Platformami do prowadzenia tego procederu stały się strony darknetu, gdzie sprawcy znajdują swoje bezbronne ofiary.
Zaangażowanie w walkę z współczesnym niewolnictwem
Współczesne formy niewolnictwa obejmują różnorodne sytuacje, w których jednostki są wykorzystywane w sposób podobny do niewolnictwa. Wyszczególnione powyżej formy niewolnictwa stanowią tylko część z szerokiej gamy praktyk wyzysku i nadużyć, które obecnie mają miejsce na całym świecie.